Zuhanó árfolyam, ki tudja hol áll meg? Lakossági vélemények a forintról
- A 16 év feletti lakosság negyede (25%) nyilatkozott úgy, hogy a korábbiaknál jobban odafigyelt a forintárfolyamra az elmúlt hetek forintgyengülésének kontextusában. Ez az arány a társadalom magasabb státuszú szegmenseiben magasabb az országos átlagnál (diplomások körében 38%, magas jövedelmű háztartásban élők körében 31%). Az ellenzéki pártok szavazói, azon belül is elsősorban a Tisza-szavazók nagyobb részét foglalkoztatta a kérdés, az ő körükben 42% követte a szokásosnál jobban az árfolyamtrendeket bevallásuk szerint a kormánypártiak 15%-ához képest.
- Alapvetően pesszimisták a lakossági várakozások a forintárfolyam további alakulását tekintve: 61% további gyengülésre számít és csak 10% bízik abban, hogy visszaerősödik a forint árfolyama a következő hónapokban. Érdekesség, hogy még a kormánypártiak körében is a pesszimisták vannak relatív többségben a forintárfolyam alakulását tekintve, noha az országos átlaghoz képest itt jóval szűkebb az olló: ebben a körben 30% számít további forintgyengülésre és 23% számít visszaerősödésre.
- A személyes érintettség kérdésében 44% számolt be jelentős érintettségről (4-es és 5-ös értékelések arányának összege az 1-5-ös skálán). Az érintettek köre az 50-60 éves korcsoportban, a diplomások körében, a magas jövedelműek körében és a Tisza-szavazók körében érik el, vagy haladja meg az 50%-ot.
- Éles különbségek mutatkoznak meg annak tekintetében, hogy különböző társadalmi csoportok milyen arányban írják az elmúlt hetek fejleményeit a devizapiacokon a magyar gazdaságpolitika, vagy a világpiaci trendek számlájára. Összességében a magyar gazdaságpolitikát hibáztatók (48%) vannak relatív többségben a világpiaci trendekkel magyarázókkal szemben (22%), míg a társadalom közel harmada (30%) a két tényező hatását kb. ugyanakkorára becsülik. A legfiatalabb korcsoportok (60%), a magas jövedelműek (66%), illetve a Tisza-szavazók (88%) azonban az országos átlagot jócskán meghaladó arányban teszik felelőssé a magyar gazdaságpolitikát.
- A személyes érintettséget meghaladó arányban vannak azok, akik inkább, vagy nagyon aggódnak a forint jövőbeli árfolyama miatt (56%) és csupán 13%-nyian inkább, vagy egyáltalán nem aggódnak miatta. Még a kormánypártiak körében is egyenlő arányban (28%) vannak azok, akik aggódnak, illetve akik nem aggódnak a forint jövőbeli árfolyama miatt.
*Módszertan: Az eredményekhez felhasznált adatokat december első napjaiban vette fel az Opinion Institute mobilapplikációs és kiegészítő online adatfelvétel segítségével. A mintanagyság 1000 fő volt, az eredmények reprezentatívak az ország 16 év feletti lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében. A minta és az alapsokaság demográfiai szegmensei közötti kisebb %-os eltéréseket súlyozással korrigáltuk. A súlyozási eljárásban a válaszadók a 2024-es EP-választáson leadott szavazatát is figyelembe vettük. A mérések hibahatára 3,2%, azaz a fent bemutatott %-os arányszámok maximum ennyivel térhetnek el attól, mint amit az ország összes 16 év feletti lakosának lekérdezése eredményezett volna.
ÁBRÁK